Başörtü Modelleri

Başörtü Modelleri

Başörtüsü kullanmak, hayatınızın tümünü etkileyen ve destekleyen önemli bir olgudur. Kıyafet seçimi gibi konularda kısıtlanmış hissetmemek için başörtüsü modellerini bilmek iyi olabilir.

Günlük Başörtü Modelleri

Başörtüsü kullanıyorsanız, muhtemelen evdeyken kullanmıyorsunuzdur. Ancak başörtüsünü sadece dışarıda kullanılacak bir eşya gibi görmemekte fayda var.

Evde ve yalnızken bile kullanılması, hijyen kurallarına uygun olacaktır. Yemeni, hafif ve ince kumaşlarla üretilmiş, kenarları boncuklu veya renkli iplerle hazırlanmış oyalarla canlandırılmış başörtüsü modeli, bu durumlar için uygundur.

Bir hamur işi yaparken veya sulu bir yemek hazırlarken bile başınızda olabilecek bir modeldir. Bazı işyerlerinde de, iş sırasında yemeni takmanız, hoş görüntü ile birlikte rahatlık sağlayacaktır.

Hazır Türban Başörtü Modelleri

Bu hazır türbanlar, karakterinize ve zevkinize göre bir şeklini bulduğunuz zaman, çok ciddi zaman kazandırır. Başınıza takıp, tüm saçlar görünmeyecek şekilde saçlarınızı topladığınızda, neredeyse bütün gün başınızda bir örtü olduğunu unutabilir, sürekli düzeltmek zorunluluğu hissetmeyebilirsiniz. Belli bir yaşın üzerindeki kadınların tercih ettiği model, kazandırdığı zaman nedeniyle, genç nesil tarafından da ilgi görmeye başladı.

Şal Başörtü Modelleri

Genellikle dış mekânlarda kullanım için tercih edilen bir model. Okula giden ve tüm gün eşarbıyla uğraşacak vakit bulamayan gençler kadar, yarattığı rahat ve şık görüntü nedeniyle, daha geniş bir yaş skalasının da kullanmaya başladı bir model. Bu model, bazen uzun kenarları toplanarak ya da örülerek, saç gibi bir görüntü de sağlıyor.

Bone Nedir?

Başörtülü bayanların alınlarından saçlarının kapatılmasını sağlayan ve ipek eşarpların kaymasını engelleyen bir iç örtüdür, bone. 90’lı yıllarda bone yerine siyah ve beyaz küçük ince tülbentler kullanılırken şimdilerde boneler çeşitlendi.

Bone Çeşitleri

Günlük eşarp bağlarken genellikle düz renk penye boneler kullanılır. Penye boneler terletmez, renk seçeneği fazladır. Eşarbın rengine uygun renklerde bone kullanmak gerekir. Penye bonelerin bir dezavantajı sıkça yıkandığı için renkleri solabilir. Bu sebeple saten boneler kullanmak daha uygundur. Bunun yanında abiye eşarplar altına saten boneler tercih sebebidir. Dantelli boneler de yine türban yaptırıldığında şık gösterir.

Salaş bir şekilde bağlanan şallarda genellikle boyun kısmı görünür  ve bu; hem tesettüre uygun değildir hem de rahatsız edici olabilir. İğne kullanmadan yapılan şallar için tasarlanmış hazır boneler ise kulak ve boynu da içine alan sadece yüz çerçevesini açıkta bırakan bonelerdir.

Bayanlar arasında oturmalarda sıklıkla kullanılan dantelli boneler ise çok revaçta. Süslü bone olarak da isimlendiriliyor. Bu bonelerin saça gelen kısımlarını kendi zevklerine göre tasarlayan bayanlar bile oluyor. Bayanlar arasında saç yapmaktan kurtarırken dantel ya da üstünde kullanılan süsleriyle farklı bir hava katıyor.

Bir de eşarp örtmeden sadece saçını kapatmak amaçlı kullanılan boneler var. Bunlar da yine çok fazla süslü olmasa da bağsız ve dantel gibi detaylara sahip olabiliyor.

Emine Erdoğan’ın bonesi ise normal bonelerin aksine alna yapışmıyor. İki kat eşarp varmış gibi görünüyor. Aynı ya da yakın renk tonlarıyla kullanıldığında şık bir görünüme kavuşturuyor.

Eşarplar, kullanıma hazırlanırken, şekillerine göre, farklı hazırlama aşamalarından geçerler. İşte bu yazımızda eşarp yapma modelleri ele alacağız. Bu aşamaların doğru uygulanması, eşarbın daha şık durmasını sağlar.

Bone Hazırlama Modelleri

Neredeyse eşarbın altında, bone takmak, eşarp yapmanın ilk basamağıdır diyebiliriz. Dolgulu olan boneler, eşarbı taktığınız zaman, başın tam tepe kısmından arkaya doğru küçük bir dolgunluk vererek, eşarbın daha hoş görünmesin sağlarken; dolgusuz modelleri, eşarbın başınızdan kaymasını ve tüm saçların kapanmasını sağlar.

Kare Eşarp Yapma Modeli

Kare eşarp, kullanım için hazırlanırken, genellikle tam ortadan üçgen şekilde katlanıp, bir kenarı kısalarak eşitlik bozulacak şekilde uzun kenardan geriye doğru çekilir ve daha büyük bir üçgen şekli elde edilerek hazırlanır. Kare şeklinde ve daha hafif kumaşlarla hazırlanan, yemeni denen başörtüleri ise, genellikle tam ortadan karşı iki kenarın birleştirilmesi ve büyük, eşit bir üçgen oluşturması şeklinde hazırlanır.

Şal Eşarp Hazırlama Modeli

Günlük ve spor kullanımlarda, şal eşarplar, herhangi bir katlama yapılmadan kullanılabilirler. Ancak, biraz daha gösterişli bir görünüm için, düz bir zemine serilen şal eşarp, bir köşesinden yaklaşık bir karıştan fazla olacak şekilde, üçgen haline getirilerek hazırlanır.

Hazır Türbanlar

Genellikle, direk alıp örtebileceğiniz modellerdir. Üzerinde, katlamalar ile oluşturulmuş özel şekiller olabilir. Saç tasarımına benzer şekillerde tasarlanmış, taşlar ve boncuklarla bezenmiş olabilir. Düğün, balo gibi özeli günlerde tercih edilen bir modeldir. Herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duymasa da, kıyafetinize uygun renkleri seçmeniz, daha doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?