Eşarp Bağlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşarp ve şal bağlarken kusursuz bir görünümde olması, yüz ile uyum sağlaması için dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Bu unsurlara dikkat edildiği ve uygulandığı takdirde bağlanan eşarp orantılı ve düzgün bağlanmış olacaktır.

Eşarp Bağlamanın 5 Önemli Adımı

1. Adım: Eşarp Kumaş Seçimi

Eşarbınızın başınızda kusursuz görünmesi için en önemli unsur elbette ki eşarbın sahip olduğu kumaşıdır. Seçeceğiniz eşarbın kumaşı kaliteli ve doğal olmalıdır. Etiketinde % 100 ipek veya pamuk yazan eşarplar, kullanımı en doğru parçalardır.

2. Adım: Eşarp Renk Seçimi

Seçtiğiniz eşarbın rengi ve deseni oluşurduğunuz kombin için önemlidir. Desenli bir kıyafet giydiğinizde düz renkteki eşarpları, sade bir kıyafet tercihinizde ise desenli eşarpları kullanabilirsiniz. Cilt tonunuz da eşarp seçimini etkiler. Cildinizin rengine göre eşarp renkleri tercih etmeye çalışın.

 3. Adım: Eşarp İçin Topuz Yapımı

Bağladığınız eşarbın  kusursuz görünmesini sağlamak için saçınıza yaptığınız topuz çok önemlidir. Güzel ve düzgün bir topuz, eşarbın duruşunu da kusursuz kılacaktır. Topuz tokalarını kullanarak, oldukça tepeden orantılı topuz modelleri oluşturun.

4. Adım: Eşarpta Bone ve İğne Kullanımı

Eşarbı en iyi biçimde ve doğru orantılarda bağlamak için bone ve iğne kullanmalısınız. Bone, saçınızın görünmesini engellerken eşarbın kayıp düşmesini, yamuk durmasını vb durumları da engeller. Taktığınız bonenin üzerine eşarbı bağlayın ve doğru orantılar için bir kaç küçük iğneden destek alın.

5. Adım: Yüz Şekline Uygun Eşarp Bağlama

Yüz şekliniz eşarp bağlamada en önemli unsurlardan biridir. Yüz şeklinizi doğru algılamalı ve buna uygun olarak resim ve videolardan yardım alarak uygun eşarp bağlama yöntemini bulmalısınız. Yüz şekline göre eşarp bağlanması, kusursuz bir görünüm oluşturur ve eşarbın size oldukça fazla yakışmasını sağlar. Aksi takdirde eşarp, yüzünüzün şekli ile uyum sağlamayacağı gibi şık bir görünüm de oluşturmayacaktır.

Eşarp Topuz Tokası

Eşarp yapmadan önce düzgün durması ve kaymaması için yapmanız gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle saçınızın sizi rahatsız etmemesi ve bone ve eşarbın altından çıkmaması için sıkıca bağlayın. Daha sonra kısa ve az saçlar için bonenin içine dolgunluk vermesi için eşarp topuz tokası takmanız iyi olacaktır.

Eşarp topuz tokası, bonenin saçla dolduramadığı boşluğu kapatan yardımcı aksesuardır. Takı toka satan bujiterilerden temin edilebileceği gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Eşarp topuz tokasını evde yapmak için kadife ipe ihtiyaç vardır. Zincir çekilip yuvarlak elde edilir. Sonrasında kurtcuklar şeklinde ipler bırakılarak topuz tokası örülür. Çok farklı şekillerde ve farklı kabarıklıkta yapmak için kurtcukları fazla tutmak yeterlidir.

Yalnız bir noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Eşarp topuz tokası kesinlikle deve hörgücü diye nitelendirilen topuzlardan yapmak için kullanılmamalıdır. Başın üst tarafı doğrultusunda olması gerekir. Aksi takdirde Peygamberimiz(sav) in hadisi şerifini göz ardı etmiş oluruz.

Eşarptaki topuz hakkındaki hadis i şerif :

“Ateş (cehennem) ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim. (Birinci sınıf) Yanlarında sığır kuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onlarla insanlara vuran kimselernokta (İkincisi) Giyinmiş çıplak kadınlar ki, bunlar Allah’a taatten (itaatten) dışarı çıkmışlardır. Bunlar (hem kendileri baştan çıkmıştır), hem de başkalarını baştan çıkartırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu gibi kadınlar, Cennet’e girmek şöyle dursun, onun kokusunu bile alamazlar. Halbuki Cennet’in kokusu şu şu kadar uzak mesafeden hissedilir.” (Hadîsin ravisi Ebu Hureyre hazretleridir.)

Eşarp topuz tokaları :

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir