Tesettürde Yeri Olmayan ‘Moda’lar!

Tesettürde Yeri Olmayan ‘Moda’lar!

Tesettürlü müslüman hanımların ve tesettüre yeni giren hanımların özellikle ‘moda ışığı’ altında yaptığı giyim hataları artık öyle çok gözümüze batıyor ki.. İslam’la alakası olmayan pek çok kişi bu tesettürlü hanımları baz alıp onların nezdinde tüm müslüman bayanlara kıyafetleri üzerinden hakaret edebiliyorlar. Müslüman bir hanımın kendi kadar diğer müslüman hanım kardeşlerine de laf getirmemesi gerekir.

Günümüzde bir kaç yılda tesettür giyim, tesettür modası kelime öbekleri çıkalı kıyafet çılgını tesettürlü hanımlar da sistemin para çarkını döndürerek tam da istenildiği gibi bu sektörü genişletti, yaygınlaştırdı. Artık tesettür giyim için çalışan markaların sezon koleksiyonları dört gözle beklenir oldu.

Peki bugün tesettürlü yani kapalı hanımların tesettüre uymayan ve gerçekten yakışmayan ‘moda’ giyimleri nelerdir?

Öncelikle tesettürün manasında bulunan saç, boyun görünmemesi olayı iğnesiz ve boynu açık bırakılarak yapılan şal modelleri ile çiğneniyor. Bir görüşe göre boyna dolanan şallar tesettüre uygun değil. Bayanların fiziksel yapısı gereği boyunları daha narindir. Şal boyna dolandığında boyun çıkıntıları ve o zarifliği belli olduğu için uygun olmadığı görüşü tesettüre dikkat eden müslüman bir hanımın şal takmaması yönünde. Boyna dolamadan şal takanlardan da iğne kullanmadan şal bağlayan bayanların sayısı hiç de az değil. Hele bir de boynu açık şal takıp bir de kulağındaki küpeyi gösterme yarışında olanlar, yapmayın, yakışmıyor.

“Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah’a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü  gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur.” buyurdular.” [Müslim, Cennet  53, (2857), 52, (2128).]

Daracık elbiseler, daracık taytlar, daracık kot pantolonlar, daracık gömlekler ve daracık etekler… Tesettür kavramında ne diyor da? Vücuda yapışmayan ve vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde bol olan kıyafetler. Hani nerede? Bir modadır gidiyor; uzun tunik giyiliyor ama altına ayak bileklerinde biten daracık pantolonlar, taytlar giyiliyor. Hadisten anlaşılacağı üzere, giyinmiş ama çıplak olarak tarif ediliyor, vücut hatlarını belli edecek kıyafetler giyenler. Yapmayın, yakışmıyor.

Tesettürlü bayanların birbirine bakarak ve modaya uydurarak yaptığı tesettür yanlışlarından belki de en tehlikelisi de DEVE HÖRGÜCÜNE BENZER BİR TOPUZ YAPMAKTIR. Kat kat bone takmak, eşarp tokası, topuz yapabilecek saçı varken topuz tokaları ile topuzu büyütmek, tülbentlerle topuzu büyütmek için etrafını sarmak, deve hörgücüne yaklaştıran hareketlerdir. Elinizi kafanızın en üstüne koyun ve eşarbı yaptıktan sonra arkaya doğru elini yürütün. Eğer yukarı doğru çıkıyorsa aman dikkat. Dikkat çekmeyecek şekilde bir topuz yapıp bone takın ve eşarbınızı bağlayın. Deve hörgücü topuzu yapmayın, yakışmıyor.

Topuklu ayakkabılar var bir de.. Kadınların topuklu ayakkabı giymesi haram değildir. Ancak yabancı erkeklerin dikkatini çekecek şekilde ses çıkaran topuklu ayakkabı giymeleri uygun değildir. Zira ayette de belirtildiği üzere;

“Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz.”(Nur, 24/31)

Tesettürlü hanımların en fazla dikkat çeken davranışlarından biri de başörtüsü örtmesine rağmen makyaj yapmasıdır. Buradan kadınlar makyaj yapamaz diye bir sonuç çıkartmayalım sakın. Bilakis kadınların evin içinde kocaları için süslenmesi ve erkeğini mutlu etmesi büyük sevaptır ama ibadetlerini yerine getirmesi için gün boyu makyajla gezemeyeceği de bir gerçektir. Günümüzde özellikle genç kızlar öyle ağır makyaj yapıyorlar ki aman Allah’ım! Bırakın dışarı için güzel görünme çabalarını, bırakın beni beğensinler isteklerini, bırakın bilmem ne marka makyaj malzemelerini.. Yapmayın, yakışmıyor.

Moda olup da tesettürlü bayanların da vazgeçemediği bir diğer husus da gereğinden fazla takı takmak. Eklem yüzükleri çıkalı yüzüksüz parmak kalmadı. Bazı bayanlar öyle abartıyorlar ki her parmakta değil her eklemde birer yüzük takarak tarihe geçiyorlar. Tesettürlü bir bayanın takı olarak takacağı ziyneti namahremlerine göstermemesi gerekir. Bu sebeple takıp takıştırıp dışarı çıkmak doğru değildir. Yapmayın, yakışmıyor..

Neon renkler modası geçmiş gibi görünse de hali hazırda hala kullananlar var. Neon renklerin amacı zaten dikkat çekmek. Tesettürlü bir hanımın cart renklerle bezenmiş bir kıyafet ya da aksesuarı varsa gözler üzerinde demektir. Ağır başlı, vakar sahibi; bunlar müslüman bir kadının özelliklerinden. Böyle renkler giyip hem insanların dikkatini çekmeyin hem de tesettür ayetlerini tekrar okuyun. Yapmayın, yakışmıyor..

Vel hasılı kelam..

  • Topuklu ayakkabının sesini kıs!
  • Dışarısı için makyaj yapma!
  • Ziynet eşyalarını namahreme gösterme!
  • Parfüm şişesini üstüne boşaltıp dışarı çıkma!
  • Şal bağlarken iğne kullan, boynunu kulaklarını ört!
  • Deve hörgücü gibi bir topuz yapma!
  • Daracık kıyafetlerden uzak dur!

Allah (c.c) yolunda sabit kılsın, her bir detayıyla İslam ı yaşamayı nasip etsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?