Tesettürlü Bayanların Saç Bakımı Nasıl Olmalı

Tesettürlü Bayanların Saç Bakımı Nasıl Olmalı

Her bayan saçlarının bakımlı, sağlıklı, belirli bir şekli ve hacmi olsun ister. Kapalı bayanların saçları açık bayanların saçlarına göre biraz daha fazla bakım ve ilgi isteyebilir.

Gün içinde bone, eşarp, şal altında topuzlu bir şekilde kalan saçlar, daha fazla ve çabuk dökülebilir. Daha çabuk kirlenir. Daha hacimsiz ve güçsüz olur. Saç dökülmeleri, kepek ve kaşıntı meydana gelir. Bu yüzden daha etkili bir bakım yapmak gerekir.

Peki tesettürlü bayanları yani kapalı bayanlar saç bakımını nasıl yapmalı?

Öncelikle saçlarınızı evde ya da ortamın müsait olduğu yerlerde açık tutmaya özen gösterin. Zira hava almadan sürekli bir topuzla duran saçlar sıkı bağlandığından kaşınır, dökülür.

Bone içinde hava alamayan saçlar da zamansız saç dökülmelerine neden olur. Özellikle sımsıkı bağlanan bir saçın üstüne yine sımsıkı bir bone bağlarsanız saçlarınızın bir saniye bile hava almamasına neden olursunuz. Bu noktada önerebileceğimiz doğal bir saç bakım formülünü sizlerle paylaşmak isteriz.

Tesettürlü Bayanlar için Saç Bakım Kürü

Tesettürlü Bayanlar için Saç Bakım Kürü
Tesettürlü Bayanlar için Saç Bakım Kürü

Saçlardaki dökülme, kepek, kaşıntı gibi problemleri gidermek için;

  • 1 çorba kaşığı zeytinyağ
  • 1 çorba kaşığı badem yağı ve
  • 1 çorba kaşığı susam yağı cezveye alınarak ılıtılır. Saç diplerine masaj yapılarak sürülen bu karışım yaklaşık 2 saat kalır ve soğuk su ile durulanır. Bu saç bakım kürü, saçların hafiflemesini sağlar. Kaşıntıyı gidererek mutlu günler geçirmenize yardımcı olur.

Tesettürlü yani kapalı bayanların gün içinde uzun süre kapalı kalan saçlarının yaşayabilmesi için -canlı olduğu için- sık sık yıkanması gerekir. Saç diplerinin hava almasını sağlayacak doğal bir yöntem de şöyle uygulanabilir.

  • 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı içme suyu karıştırılıp saç diplerine yavaş yavaş masaj yaparak sürülür. Daha etkin bir çözüm için nemli bir havlu ya da streç filmle kapatılarak 55 dakika kadar bekletilir. Sonrasında ılık su ile durulanır. Daha etkili bir durulama için elma sirkesi son durulama suyuna  konulur.

Tesettürlü bayanlar için verdiğimiz bu iki doğal bakım yöntemi haricinde boneleri çok fazla sıkmamaları gerektiğini anlatmak isteriz. Sıkı bir topuzla bağlanıp boneyle de iyice hapsedilen saçlar elbette bu bakımlardan fazlasını hak ediyorlar.

Günlük saç bakımınıza her gece yatmadan önce saç taramayı, saçları açarak yatmayı ya da bol bir şekilde bağlayarak yatmayı öneriyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?