Yaşınıza Göre Eşarp Bağlayın
Tesettür Moda ve Kadın Bloğu
Yaşa Göre Eşarp Bağlama Stilleri
Sosyal Medyada Paylaş

Yaşa Göre Eşarp Bağlama Stilleri

İslam’ın emrettiği örtünme için kullanılan eşarp, başörtüsü, şal, ya da türban nasıl adlandırılırsa adlandırılsın, emredildiği üzere bağlandığı takdirde hiç bir sorun yok. Yaşa göre eşarp bağlama stilleri konusunu özellikle genç kızlar için yazıyorum.

Günümüzde hem eşarp hem şal bağlamak daha yaygın halde. Eskilerden bir tabiri herhalde duymayan yoktur; yaşmak yapmak. Hatta hala kullanılan ve yaşmak yapılan bölgelerde az değildir. Özü Orta Asya ya dayansa da Osmanlı da da günümüzde de hala yaşmak yapılır. Yaşmak yapmanın günümüzdeki modern bağlama biçimlerine en benzeri de şal bağlama stillerinde bulunuyor.

20 li yas esarp baglama modelleri1

Yaşa göre eşarp bağlama stillerine gelecek olursak;

İslam’a göre ilk başörtü emrine girilecek yaş ergenlik dönemi kızlar için geçerlidir. Yani kızlar için buluğ çağının 9-13 yaşları arasın olduğunu kabul edersek, 13 yaşındaki bir kız için bağlaması ve kullanması oldukça rahat bir başörtüsü gerekir. Bu yüzden pamuklu eşarplar ya da şallar rahatlıkla kullanılabilir. Biraz daha büyük 20 yaş altı genç kızlar için de ipek twill eşarplar tercih edilebilir. Ya da yine kaygan olmayan kumaşlardan üretilen eşarp ve şallar kullanılabilir.

20 li yas esarp baglama modelleri2

Eşarp bağlama stillerine gelince yeni başörtü takanlar için şallar çok daha rahat bağlanabilen örtülerdir. Dikdörtgen pamuklu şalı alın ve ön tarafından biraz içeriye katlayarak ortalayıp başınızı kapatın.

20 li yas esarp baglama modelleri3

İster iğne kullanarak çene altından bağlayın isterseniz de boynunuz görünmeyecek şekilde şalın iki ucunu boynunuzdan çapraz dolayarak arkadan bir düğüm atıp uçlarını sırtınıza salın. Bu kadar basit. Yine isterseniz pek çok şal bağlama stilini de uygulayabilirsiniz. Ancak en sade olanı yeni kapanan genç kızlar için daha uygundur. Eşarp bağlama stiliniz sade olsa da eşarp ya da şal seçiminde daha dinamik ve hareketli desenlere sahip başörtüleri tercih edin. Bir çok markanın özellikle ilkbahar sezonunda rengarenk desen desen şalları ve eşarpları mevcut; bunlardan seçebilir, ten renginize göre bir eşarp/şal alabilirsiniz.

20 li yas esarp baglama modelleri6

20 yaş, oldukça deli dolu bir hayat. Zevkler ve renklerin sürekli değiştiği içinin kıpır kıpır olduğu genç kızların heyecanları eşarplarına yansıması normal. Üniversite yılları olduğu için çeşit çeşit eşarp bağlama stillerini uygulayabilirsiniz. 20’li yaşlardan 30’lu yaşlara kadar kendinize en uygun giyim stilini bulmuş olmalısınız.

20 li yas esarp baglama modelleri9

Şal tercihlerinde tek renk ve pamuklu şallar rahatlık ve kolay bağlama yönünden daha fazla tercih edilse de özel gün ve davetlerde de abiye şallar ve hazır eşarplar oldukça sık kullanılıyor. İpek eşarplarda marka tercihleri bu yaşlarda çok fazla görülmektedir. Buna göre Armine, Aker, Cacharel, Pierre Cardin gibi eşarp markaları gençler arasında en çok tercih edilen eşarp markalarıdır.  Ve bu markalara ait eşarp bağlama stilleri de yakından takip edilebilir.

2018 Abiye Başörtü Modelleri için Tıklayınız

Abiye Şal Modelleri için Tıklayınız

Tesettürlü Çalışan Bayanlar Nasıl Giyinmeli

Abiye Başörtü Modelleri 2018 için Tıklayınız

Yaş 30’u geçtiğinde ise hem iş yaşamının artık iyice içinde olmanın verdiği ağırlık ve şık olma isteği hem de yaşın verdiği olgunluk ile tarzınız daha fazla eşarptan yana olabilir. Yine Aker, Armine ve Vakko gibi önemli eşarp markalarının yeni sezonlarını takip edebilirsiniz. Kendi stiliniz de oluştuğuna göre eşarp bağlama biçiminiz de belli bir çerçevede devam etmektedir.

30 lu yas esarp baglama modelleri4

Eskiden kullanılan (hala bazı tesettürlü bayan kullansa da ) eşarbı çene altından iğneleyip arkadan sımsıkı bağlamak yok artık. Yine bağlanıp arkadan daha gevşek bırakılan eşarplar daha şık bir görünüme sebep oluyor.

İpek eşarp bağlarken kulak üstünde yapılan o iki kat da tarihe karıştı. Direk ipek eşarp çene altından bağlanır ve ön tarafı oldukça düz durmaya devam eder.

30 lu yas esarp baglama modelleri5

Eşarp bağlama biçimleri bu yaşlarda oldukça zevk verir. Üstelik desen furyasına da ayak uydurmak gerekir. En çok kullanılan çiçek, gül desenleri, geometrik desenler ve tarihi dokulardan esinlenerek tasarlanan özel eşarplar. Ruhunuza hitap eden tüm desenleri kullanabilirsiniz.

30’lu yaşlardan sonra yine çok rahat kumaşlı eşarp veya şallar tercih edilir. Zira işte sonra kariyer ve ev hayatı dolayısıyla çocuk vardır. Kolay bağlama ve rahat kullanım için şık tasarımlar ve özel eşarplar tercih edilebilir.

40 li yas esarp baglama modelleri7

Şallar da bu yaş grubu için ideal olanlarıdır. Düz renk şallar, desensiz tek renk şallar oldukça sık tercih edilir.

Tabi yaşınız kaç olursa olsun ruhunuz gençse yapacak bir şey yok. Dilediğiniz rengi güzel bir kombin ve mekana uygun göre seçilmiş kıyafetlerle yapacağınız bir eşarp sizi mutlu edebilir. İster ipek eşarp ister şal hangi başörtüsünü seçerseniz seçin İslam, değer ve ölçüleri kaçırmadan yüzünüze ve yaşınıza uygun çok abartmadan, deve hörgücü ölçüsünü unutmadan, çok dikkat çekmeden örtündükten sonra tüm eşarp bağlama stillerini kullanabilirsiniz. Yeter ki ölçüleri kaçırmayalım.

Bakmak isteyeceğiniz son sezon eşarplar Aker, Armine, Sarar, Pierre Cardin burada sizi bekliyor.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014