‘Hazır’ Tesettür!

Son yıllarda tesettür giyime ne kadar ilgi artmış olsa da tesettür modası(!) diye tabir edilen bu gidiş, tesettürle ilgili ayet ve hadisler göz önüne alındığında çok da İslam dinine uygun görünmüyor. Tesettür modası deyince hemen akla gelen tunikler, dar paça pantolonlar, neon renklerinde bin bir çeşit kıyafetler, allı pullu süslü püslü tüm dikkatleri üzerine çeken tüm kıyafetler ve özellikle müslüman kadının baş tacı dediğimiz eşarp, şal, bone vs kullanılan tüm başörtüsü. Size de başı kapalı kadınların son yıllarda daha fazla ilgi çektiği düşüncesi gelmiyor mu??

“..Zinet yerlerini açmasınlar..” ayetine karşılık nasıl oluyor da son zamanlarda çıkan boyun ve kulakların bir kısmını da içe alarak yüzün büyük bölümünü gayet açıkta bırakan bu son moda(!) hazır bone ve şalları kullanabiliyorlar?

Hazır olan her şeyi insanoğlu olarak istiyoruz. İşimiz kolaylaşsın, zaman kaybı olmasın diyoruz ancak tesettür için de hazır olsun ama tam olmasın mı? Sözüm tam olanlara.. Çok pratik, gerçekten kullanışlı, İslam’a ve İslami değerlere zarar vermeden tesettürlü bayanların örtünmelerinde yardımcı ürünler var.

Hazır Boneler

Bone, saçı topladıktan sonra takılan -eşarp ya da şal- başörtünün kaymasını bozulmasını önleyen bir kıyafet parçasıdır. Önceleri penyeden sonra saten boneler çıktı, dantelli olan boneler var, süslü boneler var, bağlı-bağsız olanları mevcut ve en son olarak hazır boneler.

Dediğim gibi örtünmeyi kolaylaştıracak olan her türlü yeniliğe açık olmalıyız. Ancak örtünürken ayet ve hadisler ışığı altında olmak kaydıyla.

Bir de hazır türbanlar mevcut. Bu türbanlar hem duruşu açısından hem görünüşü açısından güzel duruyor. Ancak deve hörgücü bir kafa yapmamak lazım. Şifon kumaş tercih edildiği için dökümlü duruyor ve rahatsız etmiyor. Bir kaç örnek model de hazır türbandan verelim.

İşte bu hazır tesettür giyimin bir de tesettür olmayan moda olan kısmı var ki onu benim aklım pek almıyor. Ancak kapalı olmayıp sadece saçına tesettür uygulayan bayanların yıllardır tercih ettikleri bonelerin 2015 2016 versiyonu diyebiliriz bu hazır boneler için.

Tesettürün modası olmaz ancak tesettür kıyafetlerin modası olabilir. Mevsimler, renk geçişleri, kumaş türleri çok abartılıp dikkat çekmeye çalışılmadan, özellikle vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde bol ve dökümlü giyerek dışarıdan gelecek her türlü kötülükten sakınılmış olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir