Hazır Gelin Türbanı Nasıl Yapılır?

Hazır Gelin Türbanı Nasıl Yapılır?

 

Hazır Gelin Türbanı Nasıl Yapılır?

Hazır türbanlar, hazır boneşallar, hazır eşarplar, hazır abiye eşarplar ve hazır gelin türbanları günümüzde oldukça sık kullanılıyor. Hazır olması tembellikten değil aksine daha pratik daha kolay yapılabilir ve daha muntazam durmasından kaynaklı tasarlanıyor.

Pek çok türbanlı, tesettürlü gelin adayının merak ettiği üzere hazır gelin türbanı nasıl yapılır bunu sizler için paylaşmak istedik.

Hazır gelin türbanı; eşarp, aksesuar ve duvaktan oluşan bir türban modelidir. Hepsi de hazır bir şekilde direk gelinin başına geçirilerek ya da takılarak kullanılacak şekilde üretilmiştir. Tıpkı normal bir eşarp bağlar gibi öncesinde saçlar uygun topuz yapılıp bone takılır. Gelin başı olduğu için beyaz ya da krem saten bone takılır ve hazır gelin türbanı için gelin başı hazır hale gelir. Burada önemli olan topuzun ne çok küçük ne de çok abartılı büyüklükte olmamasıdır. Gelin başı için iç bone ise gelin adayının zevkine ve elbette gelinlik modeline göre de değişir. Saten boneler genellikle türbanlı gelin başı modellerinde çok tercih edilir. Önü taşlı boneler de yine sıkça kullanılan bone çeşitlerinden. Ayrıca sade düz bone takıp alında bir aksesuar da kullanılabilir.

Gelin başı hazırlandıktan sonra hazır gelin türbanı takılıp normal eşarp bağlama yöntemlerinden biriyle bağlanır. İster çene altından iğne yardımıyla ister de çapraz olarak boynun arkasından iğnelemek suretiyle bağlanabilir. Burada yine dikkat edilecek husus, iğneler her ne kadar görünmeyecek bile olsa beyaz ya da taşlı iğnelerden yararlanmak iyi olacaktır. Boynun arkasından iğnelerin ve bağlantı yerinin görünmemesi için de bir parça eşarp kumaşıyla aynı kumaştan fırfırlı bir ek buraya monte edilirse daha muntazam bir görüntü verecektir. Duvak da iki katlı olduğundan gelenek ve göreneklerimize göre bir katı arkada bir katı gelinin yüzünü örtecek şekilde kullanılmalıdır.

Aşağıda eklediğimiz videoda bu yazdıklarımızı görsel olarak izleyecek ve hatta kuaföre gitmeden gelin başı yapmayı öğrenmiş olacaksınız.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?