eşarp
Tesettür Moda ve Kadın Bloğu
Yaz Aylarında Eşarp Tercihi Nasıl Olmalı ?
Sosyal Medyada Paylaş
21 Temmuz 2016
Editör

Yaz Aylarında Eşarp Tercihi Nasıl Olmalı ?

Yaz aylarının sıcak günlerinde, tesettürlü bayanlar hem kıyafetleri hem de eşarp seçimleri ile sıcağı minimum hissetmek için doğru seçimler yapmaya çalışırlar. Kalın ve koyu renk kumaştaki kıyafetler sıcağı daha fazla çektiği için tercih edilmeyen giysi türlerinden oluyor. Özellikle eşarp modellerinde, kumaşı ve dokusu kadar rengi de mevsime göre değişiklik gösteriyor.

Yaz Mevsimi Eşarplarında Kumaş ve Doku Seçimi

Yaz aylarında eşarp tercihi yaparken öncelikle kumaşı doğru seçilmelidir. Kumaşın kalın olamasına özen gösterilmeli ve terletmeyecek dokuda olması gerekmektedir. Saten, sura ipek, jakarlı ve rayon eşarp tercih edilebilecek kumaşlar arasında bulunsa da alınmadan önce dokusunun inceliğine bakılmalıdır. Saten, parlak bir kumaş türüdür ve kayma yapabildiği için bone ile kullanılır. Sura ipek eşarplar ise yaz için en ideal kumaş tercihidir. İnce bir dokuya sahiptir ve terletme yapmaz. Rayon eşarp ise polyester olmasına rağmen ipeksi bir dokuya sahiptir. Twill ipek eşarp, sura ipek kumaşa göre daha kalın olması ile tercih edilmemesi gereken kumaşlar arasındadır.

eşarp

Yaz Mevsimi Eşarplarında Renk Seçimi

Yaz mevsimlerinde kıyafet seçimlerinde dikkat edilen unsurlardan biri renktir. Koyu renkler güneş ışınlarını daha fazla çeker ve daha sıcak bir his yaratır. Açık renkler ise tam tersi, güneş ışınlarını yansıtır ve kendine çekmez. Bu sebeple yaz giysilerinde ağırlıklı olarak açık tonlar tercih edilir ve kullanılır. Tesettürlü bayanlar da hem kıyafet hem de eşarp seçimlerinde açık renklere yönelirler. Eşarplar; siyah, kahverengi ve lacivert gibi koyu tonlar yerine daha çok beyaz, krem, pastel tonlar, açık gri gibi renkler olarak tercih edilmelidir. Böylelikle sıcağı yansıtacak ve sıcak havanın hissedilmesini en aza indirecektir. Yaz aylarında açık renk eşarp kullanımı sağlık açısından da oldukça önemlidir. Terleyen baş ile klimalı ve serin ortamlara girmek büyük tehlike arz eder.

eşarp2

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014