Tafta Eşarp Nasıl Temizlenir

Tafta eşarp nasıl temizlenir konusu sıkça soruluyor. Tafta, kumaş yapısı itibariyle serttir. Yıkanması, kurutulması ve ütülenmesi oldukça zordur. Aslında pek çok tekstil ürününde gerçek tafta kumaş yerine tafta etkisi verilen sert kumaşlar daha sık kullanılır. Normalde tafta kumaşlar için kuru temizleme yapılması önerilir. Ancak böyle imkânı olmayanlar için de evde yapılacak yıkama işlemleri elbette vardır.

Asetat ile suni ipek olan taftalar genelde yatak örtüleri, perdeler, yastık kılıfları ve eşarplar gibi sıkça yıkanması gereken eşyalarda kullanılıyor.

Tafta eşarplar gerek tarzı gerek düz parlak renk oluşları ile çok tercih ediliyor. Kırışmayan sert kumaşı ve hareket ettiğinde parlaması tercih sebeplerinden bir tanesi, yazımda size örnek olarak bir kaç tane tafta eşarp paylaşacağım.

Tafta eşarpları elde yıkamakta fayda vardır, bol su ile yıkanmalıdır. Tafra eşarpların elde yıkanmasında ki amaç çok kırışmadan kirinin temizlenmesinin sağlanmasıdır. Eğer kiri elde yıkarak çıkaramıyorsanız sürekli olarak suya batırabilirsiniz ya da bir müddet su da tutabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da tafta eşarpları yıkadıktan sonra kesinlikle sıkmayınız, daha öncede belirttiğim üzere burada önemli olan kumaşın buruşmasını engellemektir. Tafta eşarba sertlik kazandırmak için yıkandıktan sonra sıkmadan asınız. Sıkma işlemi yapmayacaksınız bu yüzden iki defa durulama işlemi yapmanızda fayda vardır.

Tafta eşarp nasıl temizlenir konusu ile ilgili bir de kumaşı yıkayacağınız suya değinmek istiyorum. Suyun ılık olmasına dikkat edin, sabun ve deterjan ekleyebilirsiniz, tafta eşarbı bu suya defalarca batırıp çıkarabilirsiniz.

Gelelim tafta kumaş nasıl temizlenir ve ütülenir konusuna.

 

Tafta Eşarp Nasıl Temizlenir ve Ütülenir

Tafta Esarp Nasil Temizlenir ve Utulenir

 

Tafta kumaşları kabataslak nasıl temizleyeceğinize değindik. Tafta kumaşı astıktan sonra iyice kurumasına özen gösterin.

Tafta eşarp tam olarak kurumadan hafif nemli iken ütülemenizde fayda vardır. Tafta eşarpları ütülerken kırışıkları önlemek için sıvı kola kullanabilirsiniz.

Bu makalemde tafta kumaş nasıl temizlenir konusu hakkında bilgi sahibi oldunuz. Tafta eşarp nasıl temizlenir konusuna yeteri kadar yanıt verdiğimi düşünüyorum fakat yine de tafta eşarplara genel olarak değinmek isterim.

 

Tafta Eşarp Hangi Maddeden Yapılır

Tafta eşarp nasıl temizlenir konusu hakkında bilgi verdik biraz da tafta eşarbın yapıldığı maddeden bahsetmek isterim.Tafta eşarplar suni ipekten yapılan sert kumaşlardır, tafta eşarpların en büyük özellikleri ise kumaş hareket ettiğinde yanardöner etkisi vermesidir. Bugünlerde çok moda da olan tafta eşarplar, atkısı ile örgüsü farklı renklere sahip olmaktadır.

Tafta eşarplara suni ipek ve asetat katılarak bu kumaş daha kullanışlı ve yumuşak bir hale getirilmektedir. Kolay şekil alabilen tafta eşarplar parlak kumaşları ve çeşitli renkleri ile bayanların dikkatini çekmektedir.

Tafta eşarp nasıl temizlenir ile video paylaşacağım. Umarım tafta eşarp nasıl temizlenir konusu işinize yaramıştır. Tafta eşarp nasıl temizlenir ile bilgilerinizi bizle paylaşmak isterseniz yoruma yazabilirsiniz, böylece diğer hanımları da aydınlatmış olursunuz.

 

Kaynak;

Tafta Eşarp Nasıl Temizlenir

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir