İpek Eşarp Temizliği ve Bakımı

İpek eşarp temizliği ve bakımı çok hassas bir konudur. Eşarplar arasında en pahalı kumaş olan ipek eşarp temizliği ve bakımı gerektiği gibi yapılmazsa bir kaç kullanımdan sonra eşarp deforme olur.

İpek eşarplar oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için bakımı ve temizliği de hassas yapılmalıdır. İpek eşarplar, çamaşır makinesinde yıkanmaz ve sıkılmaz. Aksi takdirde ipek eşarp da ki renkler birbirine girer.

Öncelikle Eşarplar Nasıl Kirlenir?

 • Özellikle yaz aylarında terleme sonucu kirlenir. Bu da ter kokusuna sebep olabilir.
 • Sürekli takılan eşarp bir süre sonra koklamaya başlar; saçlarınızın kokusundan, havadaki duman ve kirlerden ve değişik sebeplerden kirlenir.
 • Makyaj yapan(uygun olmadığı halde) kapalı bayanların kullandığı fondöten, allık vs gibi malzemelerden kirlenebilir.
 • Özellikle açık renkli ve düz renkli eşarplar daha fazla kirlenebilir.
 • Eşarbının önü düzgün dursun isteyen bazı bayanlar saç spreyi ile bunu sağlıyor. Bu yüzden bu eşarplar daha çabuk kirlenir.

 

İpek Eşarp Bakımı ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İpek Eşarp Nasıl Temizlenir?

Eğer eşarpta belli bir leke yoksa sadece yıkamak için temizliyorsanız; sıvı deterjanlarını, bebek şampuanlarını ya da normal saç şampuanlarını kullanabilirsiniz. Çok fazla çitileme yapmadan yumuşak hareketlerle eşarbı yıkayın. Çok fazla sıkmadan düz bir zeminde kurutup düşük ısıda ütüleyin. İpek eşarp temizliği ve bakımı konusuna eşarp lekeleri ile devam edelim.

– Eğer eşarpta bir leke varsa;

 • Çay lekesi: Eşarp beyaz ise limonlu su ile silip soğuk su ile yıkayın. Renkli ise gliserinli suyla silin.
 • Kan lekesinde sıcak sudan kaçınmak gerekir. Aspirin tabletini azıcık suda eritip lekeyi bununla örtün. Kuruyunca nazikçe fırçalayarak temizleyin. Eşarp beyaz ise oksijenli suyla ıslatıp ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.
 • Ketçap ve salça lekesi için sıcak su ile gliserini karıştırıp eşarbınızı bu şekilde 1 saat bekletin. Daha sonra şampuanla yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.
 • Kahve lekesi için lekeli kısma biraz gliserin sürüp ılık su ile durulayın.
 • Ter lekesini limonlu su ile silmeniz yeterli olacaktır.
 • Mürekkep lekesi: Leke kuruyunca üzerine talk pudrası döküp leke kaybolana dek fırçalayın. Tabi eşarp hassas olduğu için dikkat edin. Şampuanla yıkayıp durulayın.
 • Yağ lekesi; sıçrayan yağlar için en etkili çözüm ispirtodur. Lekenin olduğu yere ispirtolu bezle silip durulayın ve şampuanla yıkayıp tekrar durulayın.
 • Pas lekesi: Pas lekesi olan bölgeye, limon sıkın ya da marketlerde şişeyle satılan limon suyundan biraz dökün. Limon suyunu kumaşın tamamen emmesini bekleyin. Sonra eşarbınızı hafif güneşte kurumaya bırakın. Güneş ve limon suyu lekeyi hafifletir. Son olarak eşarbınızı soğuk suyla yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.
 • Meyve lekeleri: Limon suyu, beyaz sirke, hafif amonyaklı su karışımı meyve suyu lekeleri için çok etkilidir.
 • Fondöten lekesi: Bir pamuğa eter sürüp lekenin üzerine tampon yapın. Bekletmeden yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

Görüldüğü gibi ipek eşarp temizliğinde değinilmesi gereken pek çok nokta vardır. Ama limon ve gliserin başlı başına organik bir temizleme malzemesidir.

Yukarıdakileri ve eşarp etiketinde bulunan kullanım talimatları yerine getirildiği takdirde ipek eşarbınızı yıllarca kullanabilirsiniz. İpek eşarp temizliği ve bakımı yapıldığı sürece kolay kolay yıpranmayacaktır.

Yıkama sonrasında eşarplar iki ucu ters tarafa bükülerek kesinlikle sıkılmamalı, nazik bir şekilde suyu alınmalı. Kuruturken de düz bir zeminde kesinlikle mandal vs kullanılmadan serbest kurutulmalıdır. Güneşin direk geldiği yerden de kaçınılmalıdır. Renklerini soldurabilir.

İpek eşarp temizliği ve bakımı yapılırken mutlaka tersten ütülenmelidir. Ayarlı ütülerde ipek ayarında ya da en düşük ayarda ütülenmelidir.

Bunlar haricinde elbette ipek eşarplarınızı kuru temizlemeye verebilirsiniz. Ancak güzel bakarsanız ipek eşarbınız da sizi güzel gösterecektir. Bunun için de fazla güneş ışınlarından, yağmur sularından, parfümlerden sakının. Eşarbı tutturmak ve kaymasını önlemek için kullandığınız iğnelerin ucunun sivri olmasına özen gösterin. Aksi halde ucu küt paslı iğneler hem eşarba hem sağlığınıza zarar verebilir. İpek eşarp temizliği ve bakımı nı ihmal etmeyin.

Video’nun altında İpek eşarp temizliği ve bakımı slaytına ulaşabilirsiniz.

14 Comments

 • Helin

  Merhaba ipek eşarbımın ilk aldığımki kadar sert degil ve kolay şekil almıtor. Eski haline dönmesi için öneriniz var mı acaba??

  • Editör

   Eşarptan parfüm lekesi çıkartmak için çok çeşitli yöntemler olduğunu söyleyebilirim. Ancak önce eşarbın kumaşını bilmek lazım. Çünkü kumaşa göre işlem yapılması gerekiyor. Bu konuda bilgi verir misiniz?

 • Hafsa

  Özel üretim olan iki ipek eşarımı kuru temizlemeye vermistim ama renklerinde solma olmus yapılabilecek bisey varmi

  • Editör

   Kullandığınızın eşarbın kumaşına ve iğnenin sivriliğine öre değişir bu durum. Kullandığınız iğnenin ucunun küt olmamasına dikkat edin ya da eşarp mıknatısı kullanabilirsiniz. İğne izi genellikle ipek eşarplarda ütüden sonra kaybolur ancak delik açılmış ve zedelenmiş eşarplar için yapılabilecek pek bir şey yok.

 • Gonca

  Ipek esarplarimi kuruturken birkismi ustuste gelmis birinin rengi digerine gecmis nasil temizlemeliyim tekrar suya bastim bekliyor

 • kader

  ben pamuklu şalımı ılk aldığım zaman yumuşatıcı ile yıkadım ve leke yaptı. tekrar drurulamaya attım ama düzelmedi. bu lekelerı nasıl çıkarabılırım

  • Editör

   Bebek pudrasını lekenin üzerine dökün ve biraz bekletin. Pudra büyük ölçüde fondöteni çekecektir, sonra yıkayın. deneyip fikirlerinizi buradan tekrar paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir