Wayuu Çanta Nasıl Örülür?

Çanta modasında son durum Wayuu Mochila çantalar. Peki nedir bu Wayuu Mochila çantalar? Nereden almış adını? Wayuu ne demek? Mochila ne demek? Gelin biraz öğrenelim:

Wayuu kabilesi, Colombia ‘da  La Guajira bölgesinde yaşayan bir topluluk. Ve onların dilinde ‘Mochila’ çanta anlamına geliyor. Yani kabilelerine özel bir çanta ismiyle hayatımıza girdiler. Bu kabilede yaşayan kadınların el becerileri ile yaptıkları ve doğal ipler kullanarak ördükleri bu çantalara verdikleri her bir desen de yine kendi kabilelerine ait desenleri yansıtıyor. Wayuu kabilesindeki kadınlar, bu desenleri etraflarında gördükleri hayvanlar, bitkiler ve çiçeklerden etkilenerek ortaya çıkarıyorlar. Ve 3-4 hafta gibi bir sürede çıkardıkları bir çanta modelinde birbirinden canlı renkleri kullanıyorlar.

2023 yılının popüler çantaları Wayuu çanta nasıl örülür? Öncelikle çok sabır gerektiren bir çalışma olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öreceğiniz modele ve desene göre, kullanılacak ip rengi sayısına göre zorluğu değişebilir.

Bu çantaların en büyük özelliği ise iç ve dış renginin yani astarının aynı olmasıdır.

Wayuu çantalar bilindiği üzere Kolombiya’nın yerlilerinden olan Wayuu kabilesinin bayanlarının ördüğü çantalardır.

Wayuu çantalar, basit anlamda sık iğne tekniği kullanılarak örülür. Bu yeni moda çantayı örerken desene göre kullanılan renkli ipleri takip etmek çok önemlidir.

Wayuu Çanta Nasıl Yapılır?

wayuu canta orulumu

Şimdi size örnek fotoğraflar ile wayuu çanta nasıl yapılır göstereceğim.

Wayuu çantalar yapmak için genelde sık iğne tekniği kullanılmaktadır. Zaten videolarda da göreceksiniz.

Sık iğne tekniğine gelecek olursak, sık iğne ile zincir çekilip halka oluşturulur, daha sonra tığa ilmek atılmadan halka içine batırılır, yani anlayacağınız tığ da iki ilmek olacaktır.

Daha sonra tığa ilmek alınıp bu iki ilmek aynı anda örülecek şekilde ayarlanır. Bu tarz ile göreceksiniz ki ilk sık iğne oluşacaktır, örülecek modelinin sayısına göre ve renk farklılıklarına göre sık iğne örülür.

Anlamayanlar için resimde göstereceğim;

wayuu canta orulumu 2

 

Bahsettiğim üzere eğer farklı bir renk tercih etmişseniz ve renk değişim yerine geldiyseniz, aşağıdaki gibi yapıyorsunuz!

 

Wayuu mochile yani wayuu çanta örmek isteyenler için wayuu çanta şemaları da bulabilir ve takip ederek örmek istediğiniz çantayı örebilirsiniz.

wayuu canta nasil orulur

 

Wayuu çanta yapım aşamalarının anlatıldığı pek çok video var. Bunlardan en beğendiğimi aşağıda yayınlıyorum.

İşte wayuu çanta yapım videosu :

wayuu canta modelleri

Wayuu Çanta Modelleri

Wayuu çantalara bir göz gezdirip beğendiğiniz modeli yapabilirsiniz, bu yüzden sizlere bir kaç örnek model göstereceğim umarım hoşunuza gidecektir.

Bu modelleri yabancı sitelerden bularak seçtim. Bir çok çanta modeli olsa da bunlar çok hoşuma gitti, eğer yorumlarınızda daha fazla örnek model koymamı isterseniz, wayuu çanta modelleri konusuna ait bir yazı yazabilirim.

Bu modellerden en çok beğendiğim ise beyaz üstüne motifler olan model;

wayuu canta modeli

Çok sade, çok hoş bir model, genel olarak gençlere tavsiye edebileceğim bir modeldir.

Bu çantalar sayesinde her gün farklı bir çanta ile gezebilirsiniz, çanta alma derdine bir son verebilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok karşılaşacağınız bu modeller, hem şık, hem kullanışlı, hemde çok ekonomik. Sizler için 6 adet model paylaşıyorum, nette daha niceleri ile karşılaşabilirsiniz.

wayuu canta modelleri 2

Ayrıca bu çantaları örüp satabilirsiniz, el işi olduğu için çok yüksek miktarlara satılmaktadır.

Adı yabancı, yapılışı biraz zahmetli, satış fiyatı yüksek, renkleri muhteşem iç açıcı, değişik ama doğal bir çanta modeli, 2016 yazına damgasını şimdiden vurdu. Wayuu çanta modelleri görmeden çanta almayın.

wayuu canta 5

Gerçekten birbirinden güzel ve değişik desenlerin yanında capcanlı renkteki iplikleri de bir araya getirmek muhteşem bir iş.

Örgü ve el işi bilenler bilir; sık iğne tekniği ile örülüyor Wayuu çantaları. Sosyal medyada her geçen gün Wayuu Çanta modelleri örenlerin sayısının git gide arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çok karmaşık desenlerin yanında basit desenler de mevcut. Beymen gibi büyük markalarda 300 TL yi aşan fiyatlara bakılırsa elinden biraz tığ işi gelen bir bayan da pek tabi kendine bu senenin modası Wayuu çanta modelleri örebilir.

wayuu canta beyaz

Wayuu Çanta Modelleri

Wayuu çanta modelleri bize birbirinden güzel motiflerle, göz alıcı, rengarenk çantalar sunuyor. Bu modeller cep yaksa da bu modelleri kendiniz de yapabiliriz. Wayuu çanta modelleri el işi olduğu için sizde tüm modelleri yapabilirsiniz.  Üstte ki görsele tıklayarak Wayuu çanta nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Alttaki fotoğraflardan herhangi birisine tıklayarak slayt gösterisini başlatabilirsiniz.

wayuu wayuu canta wayuu canta nasil yapilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir